TPL_GK_LANG_MOBILE_MENU

Mõned nõuanded aiale

Aed on maja visiitkaart, mis peaks stiililt ja värvilt haakuma hoone lahendusega.

Näiteks funkmajale sobib enim sirgete ja kandiliste vormidega piire, maamajal võib aga kasutada ka vähem viimistletud puitu ja ilmet. 

Lisaks tuleks jälgida juba maja välisfassaadis kasutatud (puidu, metalli) toone ja detaile.

Aia paigaldus ei tähenda alati krundil haljastuse rikkumist. Enamus juhul suudab hea aia paigaldaja arvestada olemasoleva haljastuse säilitamisega. Betooni saab raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse aiakäruga betoonmikserist kärutada.

Puitaed kestab kauem, kui niiskus ei ulata puitosadeni, näiteks soklile paigaldatud aed. Puitaed võimaldab muuta lihtsalt aiapiirde välisilmet. Samuti ei vaja puitaed eraldi hekki vms, mida näiteks võrkpiire või metallaed privaatsuse tekitamiseks rohkem nõuab.

Metallaed aga on ajatum ja klassikalisem lahendus. Metallpiire lubab ka maja ja haljastuse arhitektuurset lahendust rohkem välja paista.

Võrkaed on kõige soodsam lahendus. Võrkaia võiks paigaldada metsa või võsa poolsele küljele, maamajale, suurele krundile, majadevahelisele alale, mitte niivõrd tänavapoolsele küljele. Samas on ka tänapäeva võrkaia lahendusi v&rsquot;ga stiilseid ja mis lubavad ka hoolitsetud ja kenal haljastusel nähtav olla. Või kasutada ka väga kenal heki juures.

Aiapiire peaks arvestama lisaks majastiilile ka asukoha väärtust ja ümbrust.

Kui ümberkaudsed aiapiirded on enamasti 1,5 meetri kõrgused ning puidust, siis võiks sellest lähtuda.

Mõelda tuleks piirdeaia lahenduse otsimisel ka selle otstarvet. Kas soovitakse vaid veidi eraldavat piiret või soovitakse rohkem privaatsemat lahendust, või on kõrgema aiapiirde vajadus näiteks koera tarvis.

Autovärava avamise lahendusi on mitmeid, näiteks tiib- ja liugvärav. Mõlemaid on võimalik paigaldada soovi korral ka automaatikaga, st. puldist avanevana.

Liugvärav vajab mööda sisemist aiakülge avamisruumi üle 3-6 meetri pikkusesse, laiusest piisab vähem, kuid talvel tuleb arvestada ka lumega.

Tiibvärav avaneb keskelt kahele poole või ka ühelepoole ning vajab pöörderuumi. Tavaliselt sissepoole.

Kindlasti tuleks mõelda, ka prügikasti asukohale või prügiveo võimalikkusele, kui soovitakse aeda pidevalt lukus hoida.

Postkasti asukoht.

Oluline on tagada kvaliteetne ja nägus lahendus hoone fassaadipoolsele piirdele, krundipiirid võib vajadusel eraldada märksa odavama lahendusega, näiteks keevisvõrguga, mis on aga samuti heaks  ja vastupidavaks piirdeks.

AIASPETS OÜ

Kangru, Kiili Vald

+372 5 131 121

info@aiaspets.ee

 

Võta ühendust