Paigaldus
Enne paigaldamist
Arhitekti projekti ja materjalikirjelduse olemasolul tasub vundamendi plokkide paigaldusel järgida projektis toodud vundamendi toetuspunkte. Kuid võite keerulisemad lahendused asendada ka lihtsasti paigutatavate Aiaspetsi vundamendiplokkidega, jälgides samu karkassi toetuskaugusi nagu projektis. Sellega võid vältida kruvivaiade keerulist paigaldust kivises pinnases või vaevarikkalikku loodimist maasse rajatava vundamendi puhul. Paljud arhitektid kasutavad ka kohe samu maapealseid betoonist vundamendiplokke juba projektis ja nii on ehitajal lihtsam materjali arvestust teha koos vajalike kinnitustega.
Materjali paksuse või omaduste muutmisel projekti raames tuleb arvestada, et toestuspuntide asukoht ja arv võivad samuti muutuda. Olenevalt valikust võivad need olla kas tihedamad või harvemad.
Kui soovid kasutada alternatiivseid materjale, näiteks komposiitmaterjale, tuleb nende toestustihedust kontrollida tootja või edasimüüja juurest. Aiaspetsi betoonist vundamendiplokid on aga üldiselt sobivad erinevate materjalide toestuseks.
Küsimuste korral saada meile oma projekt koos materjalikirjeldusega.
Kui Sul ei ole etteantud projekti. Siis endale sobivaima variandi valikuks mõtle läbi allolevad punktid ja seejärel joonista lahendus läbi.
( toa põrandast ja terrassi uksest, et oleks mugav astuda) Paaris- ja ridamajadel, korteritel võib olla vajalik arvestamine naabritega/ ühistu kokkuleppega või etteantud ehitusnormidega. Arvestage olemasoleva või ostetava mööbli suurusega ja liikumisvajadusega ( toolide liigutamine jne).
et suurusest reaalselt paremini aru saada. Jälgige ka puude varje ja nende liikumist, kui soovite rohkem päikest või varjulisemat kohta.
Maapinna kallet ja astmete, eritasapindade soovi ning vajadust saate hinnata laseriga või pika lati ja loodiga. Asetades nt vundamendi- plokid terrassi nurkadesse või nii kaugele, kui latt lubab. Latt ei tohiks olla painduv või kaares. Kui müürinöörid korralikult pingutada, on ka otsa vaiade abil võimalik kenasti pikemaid kaldeid esialgu mõõta, et plaan teha.
Need aitavad Sul ( ja spetsialistilt abi paludes) valida õige kõrgusega karkassi materjali ja vundamendi lahenduse. Arvestage ka igasuguste soovitud lisadega- valgustuse, juhtmete, nt pistikute ja muude detailidega juba visandi tegemisel. Sisseehitatud lillekastide, käsipuude, katuse toestustaladega jne. Samuti astmete ja eritasapindade kõrgused ja astumise mugavuse.
Kogu karkassi ( prusside ja plokkide asukoht sõltub ka sellest, mis pidi soovite põrandalaudist jooksma panna. Kui Sul pole vahet mis pidi pealmine laud jookseb, siis võid lähtuda just saadaval olevast materjalide pikkusest, et oleks kõige väiksem kadu.
Põrand ei pea olema tavaline ühtepidi jooksev laudis, vaid tänapäeval tehakse ka terrassipõrandat, nagu parketi toas. Põrandalaudade paikutusest sõltub ka aluskarkass, niiet tasub enne läbi mõelda. Vaata rohkem pilte meie galeriis.
Betoonist vundamendiplokkide lisaks on oluline kasutada geotekstiili kogu terrassi alusel. Erinevalt tavalisest PVC-kilest, mis võib ilmastikumõjudele alluda, on geotekstiil vastupidavam. Lisaks takistab see umbrohtu, reguleerib niiskust ja aitab leevendada külmakõikumisi, mis pikendab puidu eluiga.
Puidust prusside valikul eelista mittehööveldatud, paksemat puitu. Paksem puit tagab karkassi pikema eluea. Oluline on ka korralik tuulutus, mis aitab puitu säilitada. Aiaspetsi vundamendiplokkidel on selleks spetsiaalne auk keskel ja prusside paigalduse süvend on kergelt kaldus, võimaldades veel ära voolata ja puidul hingata.
Näiteks on süvaimmutatud prusse 50×100, 50×150, 50×200 mm. Kui terrassi on vaja maapinnast palju kõrgemale tõsta, soovitame kasutada kahte kihti prusse, mida saate kombineerida sobivaks kõrguseks. Kui soovid tõsta näiteks terrassi 30 cm alates ploki süvendist, ( prussid 150 ja 100mm kõrgusega) siis kasuta alumises kihis alati suuremaid prusse ja peal väiksemaid. Arvestage ka pealmise ( põrandalaudise) materjali paksusega.
Paigalduskaugus on otseselt seotud kasutatavate materjalide, prusside ja põrandalaua paksusega. Kui prusside mõõtmed on 50×100 mm, siis võib pikki prussi plokkide vaheline kaugus olla maksimaalselt 1,20 meetrit. Kui prusside mõõt on 50×200 mm, siis võib see kaugus ulatuda isegi üle 3 meetri. Siiski, põranda vetrumise vältimiseks soovitame maksimaalseks kauguseks hoida pikki prussi plokkide vahe 2 kuni 2,5 meetrit. Prusside tihedus peab tagama põrandalaua piisava toestuse. Enimkasutatav terrassilaud on paksusega 28 mm ja seda toetavate prusside vahe võiks jääda 550 mm vahele. Täpsemalt vaata üleval toodud joonist.
Kinnituste valik on terrassiehituses oluline etapp, mis mõjutab kogu konstruktsiooni vastupidavust. Kindlasti kasutage välitingimustele sobivaid jämedamaid puidukruvisid. Enamiku prusside ühendamiseks piisab pikkadest puidukruvidest, kuid eriti käidavates kohtades ja lisaraskuse all, nagu katusetalad või piirdepostid, soovitame kasutada metallist nurgikuid.
Astmete ja raskemate esemete, nagu tünnivannid, jaoks tasub vundamendi plokki paigutada ka risti talad, moodustamaks tugevama kandevõrgu.
Terrassilaua paigaldamisel vältige naelu või naelpüstoliga kinnitamist. Need muudavad hilisemad parandustööd keeruliseks, sest lauad kuluvad ja mädanevad erineva kiirusega. Terrassilaudade paigalduseks soovitame kasutada rakisega terrassikruvisid, mis paigaldatakse laua servadest. Sellised kruvid on küll kallimad, kuid pikemas perspektiivis tasuvad end ära. Kruviotsad ei sega astumist ja puit mädaneb vähem, sest vesi ei kogune kruvipea ümbrusesse. Põrandat on lihtsam hooldada, olgu see siis pühkimine või õlitamine.
Rakisega terrassikruvisid on saadaval mitmes toonis ja vastupidavusastmes.
Kruvide keskmine kulu on järgmine:
- 100 kruvi katab umbes 2,3 m² pinda
- 350 kruvi katab umbes 9,2 m² pinda
- 700 kruvi katab umbes 18,4 m² pinda
- 1750 kruvi katab umbes 46 m² pinda
Mitmeid kasutusviise ja võimalusi
Ühekordne prussikiht
Lihtne ühe prussikihiga platvorm-põrand suhteliselt tasasele maapinnale. Kõige lihtsamini ja kiiremini teostatav terrass. Plokid lubavad ka algajal ehitajal eksida ja ümberpaigutada.
Aitame Sulle sobivaima lahenduse leida, allpool mõned näited
Kahekordne prussikiht
Kui vajad kõrgemat vundamenti, või tihedalt lisada toetusprusse tugeva põranda tarvis.
Soovitame puukuurile, tünnivannile jms raskematele ehitistele või hoiustamisele põranda mitmekülgseks toestuseks.
Astmega terrass
Keerulisemad astmete ja eritasapindadega põrandad.
Käsipuud, katusealune, kaldtee, pergola, lillekastid, bassein, tünnivanni ääris, trepp- kõik need võimalused on olemas ka betoonist vundamendiploki kasutamisel.
Lase ainult fantaasial lennata.
Ebaühtlane maapind, kiviteele paigaldus
Suure kaldega maapinnale, olemasolevale kiviteele või asfaldile terrassi või platvorm-põranda ehitus.
Välikohvikule või kaldus maa-pinnale terrassi rajamine pole probleem. Plokid on taaskasutatavad kui vajate ka talveks terrassi eemaldamist. Kaldpinna lahenduste näited…